«Κούπα» στη Μαδρίτη για την Μπαρτσελόνα σε μυθικό τελικό!

Σε έναν τελικό με τα… όλα του, η Μπαρτσελόνα νίκησε 94-93 τη Ρεάλ μέσα στο «σπίτι» της και κατέκτησε για 2η διαδοχική σεζόν το Κύπελλο Ισπανίας!

Θεέ μου τι τελικός ήταν αυτός!

Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης μας πρόσφεραν έναν ανεπανάληπτο τελικό στο Κόπα ντελ Ρέι, με τους Καταλανούς να φεύγουν με το τρόπαιο από την έδρα της μισητής αντιπάλου, αφού επικράτησαν 94-93 στην παράταση!

Οι θεοί του μπάσκετ συνωμότησαν για να απολαύσουμε 45 λεπτά που τα είχαν όλα: ανατροπές, διαμαρτυρίες για διαιτητικές αποφάσεις που σηκώνουν συζήτηση, καλάθια buzzer beater και ένα φινάλε που θα μείνει χαραγμένο στη μνήμη όσων παρακολούθησαν το φετινό τελικό Κυπέλλου Ισπανίας.

Ο Τομά Ερτέλ ήταν ο πρώτος σκόρερ τόσο των νικητών όσο και του αγώνα με 22 πόντους, ενώ 14 σημείωσε ο Άντε Τόμιτς, ο οποίος ήταν κομβικός. Από την πλευρά των Μαδριλένων ο Καμπάτσο ξεχώρισε με 19 πόντους, ενώ 16 σημείωσε ο Ράντολφ και ο Γιουλ κράτησε όρθια την ομάδα του στα κρίσιμα, πετυχαίνοντας 13 συνολικά.

Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν 20-16 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο οι Μαδριλένοι ισορρόπησαν στο ημίχρονο (35-35). Με ένα επιμέρους σκορ 25-11 στο 3ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Λάσο ξέφυγε (60-46 στο 30’), ενώ έφτασε μέχρι και το +17.

Παρ’ όλα αυτά, η Μπαρτσελόνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με εντυπωσιακή αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο, επανήλθε για να περάσει μπροστά στο σκορ (70-74 στο 38’). Με το σκορ στο 75-77, ο Γιουλ είχε τον τελευταίο λόγο και ευστόχησε σε buzzer beater για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (77-77).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «μερένγκες» έδειχναν πιο ψύχραιμοι και πήραν προβάδισμα (87-85 στο 32’), αλλά με ένα σερί 7-0, οι Καταλανοί το γύρισαν (87-92). Ένα τρίποντο του Ράντολφ στα 13 δευτερόλεπτα έγραψε το 90-92, ακολούθως δεν δόθηκε «καθαρό» φάουλ στον Σίνγκλετον και ο Κάρολ με γκολ-φάουλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ρεάλ (93-92) στα 4 δευτερόλεπτα.

Ένα καλάθι του Τόμιτς, που δεν έπρεπε να μετρήσει, χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα και το Κύπελλο στην Μπάρτσα (93-94), αφού το buzzer beater σουτ του Γιουλ πίσω από το κέντρο του γηπέδου ήταν άστοχο.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 14 (2), Ράντολφ 16 (4), Καμπάτσο 19 (1), Αγιόν 2, Ντεκ 2, Φερνάντεθ 5 (1), Κάρολ 5, Ταβάρες 2, Γιουλ 13 (3), Τέιλορ 3 (1), Ρέγες 2

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Πάνγκος 10 (1), Ρίμπας 2, Σίνγκλετον 4, Κλαβέρ 15 (3), Τόμιτς 14, Σεραφέν 6, Χάνγκα 2, Ερτέλ 22 (2), Οριόλα 7 (1), Κούριτς 12 (3)