Τρίτος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έγραψε τον ιδανικό επίλογο στη σεζόν, επικρατώντας του Προμηθέα με 79-91, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των μικρών τελικών και κατακτώντας την τρίτη θέση στην Basket League.

Ο «Δικέφαλος» πανηγύρισε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στον Προμηθέα Πατρών χάρη στο ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο, κατακτώντας την τρίτη θέση και εξαργυρώνοντας την εντυπωσιακή πορεία του στο δεύτερο μισό της χρονιάς.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, σούταρε με 77% στο δίποντο (7/9) κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 23-17 ενώ ο Λίποβι πέτυχε τους 12 πόντους των Πατρινών σε αυτό το διάστημα! Από την άλλη πλευρά ο «Δικέφαλος» κατέβασε, μεν, 4 επιθετικά ριμπάουντ όμως είχε 1/6 τρίποντα και είδε τον Προμηθέα να προηγείται με 21-13 στο 8'13". Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου άρχισε τη δεύτερη περίοδο με σερί 7-0 και πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Πέτεγουεϊ (23-24, 11'24") όμως ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση, πήρε πόντους πίσω από τα 6μ.75, προηγήθηκε 38-29 με τον Γκίκα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 46-42. Ο Λίποβι ηγήθηκε των γηπεδούχων με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα, με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (9π.) να είναι πρώτος σκόρερ των «ασπρόμαυρων». Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ο Πέτεγουεϊ έκανε το 56-58 στο 26'40" για να ακολουθήσει επιμέρους σκορ 11-2 για τον Προμηθέα ως το 30' (67-60)! Ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι, έκανε επιμέρους σκορ 7-24 σε 6'56", προηγήθηκε με +10 (74-84) με τον Γκος κι έφτασε στην άνετη νίκη με το υπέρ του 79-91.