Ισόπαλη στο τελευταίο τεστ η Γαλλία!

Στην τελευταία πρόβα ενόψει Μουντιάλ, η Γαλλία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τις ΗΠΑ. Σκόρερ ο Μπαπέ, γκάφα ο Σιντιμπέ.

Ο Γιορίς ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Σιντιμπέ, Βαράν, Ουμτιτί, Μεντί στην άμυνα. Ο Καντέ αμυντικό χαφ με τους Ματουϊντί, Πογκμπά, Γκριζμάν μπροστά του και τους Μπαπέ, Ζιρού στην επίθεση. Οι Τρικολόρ μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 7ο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Πογκμπά. Η Γαλλία είχε τον έλεγχο, αλλά σε δυο ακόμα περιπτώσεις με Ζιρού και Μπαπέ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 37' έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Γκριζμάν βρήκε το δοκάρι. Αντίθετα, οι ΗΠΑ στην πρώτη τους... επίσκεψη στο 44' κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Σιντιμπέ έκανε τη γκάφα και ο Γκριν με ιδανικό πλασέ πέτυχε το 1-0. Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τη Γαλλία να πιέζει, αλλά οι προσπάθειες των Μπαπέ, Φεκίρ, Ντεμπελέ δεν βρήκαν στόχο. Ωστόσο, στο 78' ο Μπαπέ από ασίστ του Παβάρ πέτυχε το 1-1. Μάλιστα, στο 89' θα μπορούν οι Τρικολόρ να πάρουν τη νίκη, αλλά από την προσπάθεια του Ντεμπελέ ο Στέφεν έδιωξε εντυπωσιακά.