Μίλαν - Αρσεναλ 0-2

Η Αρσεναλ ήταν μια κλάση πάνω από την Μίλαν, τη νίκησε 0-2 σε ένα γεμάτο San Siro και είναι με το ενάμιση πόδι στους «8». Χαλαρή νίκη η Ατλέτικο, ήττα εντός η Ντόρτμουντ, διπλό η Λυών.

Η Μίλαν φάνηκε να μπαίνει πιο δυνατά, όμως οι δύο ομάδες είχαν από μία φάση με Μχιταριάν (8') και Κουτρόνε (10') και μετά τα πρώτα λεπτά οι Gunners άρχισαν να δείχνουν πως θα πάει το ματς. Στο 15' έγινε το 0-1 όταν ο Μχιταριάν έκανε ντρίμπλα στον Καλάμπρια και το σουτ του κόντραρε στον Μπονούτσι για να πάει στα δίχτυα του Ντοναρούμα και η ομάδα του Βενγκέρ πήρε τον πλήρη έλεγχο έχοντας αυτοπεποίθηση, κυκλοφορία και πίεζε άψογα μη επιτρέποντας στους Rossoneri να είναι επικίνδυνοι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η Αρσεναλ ήταν φωτιά. Στο 42' το αριστερό του Τσέιμπερς έβγαλε ο Ντοναρούμα, ο οποίος στο ίδιο λεπτό μπλόκαρε στο τετ-α-τετ με τον Γουέλμπεκ. Στις καθυστερήσεις ο Μχιταριάν άδειασε ξανά τον Καλάμπρια και πλάσαρε στο οριζόνιο αλλά λίγες στιγμές μετά έγινε το 0-2 όταν ο Οζίλ βρήκε τον Ράμσεϊ και εκείνος αφού πέρασε τον Ντοναρούμα, έκανε το 0-2.