Με το δεξί στο Confederations η Ρωσία!

Η Ρωσία δε συνάντησε αντίσταση από τη Νέα Ζηλανδία επικρατώντας 2-0 στην πρεμιέρα του Confederations Cup!

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Ρωσία, αφού στην πρεμιέρα του Confederations Cup, αφού επικράτησε 2-0 της Νέας Ζηλανδίας στην Αγία Πετρούπολη! Με τον Βλάντιμιρ Πούτιν στις εξέδρες του «Stadion Krestovskyi» η ομάδα του Τσερτσέσοβ παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο κι αν ήταν πιο ουσιαστική θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατό στο ματς και στο 5' έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Βάσιν πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο ΜακΓκλίντσι έδιωξε στη γραμμή. Εξι λεπτά αργότερα ο Πόλοζ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Σμιθ έδιωξε και πάλι στη γραμμή. Ωστόσο, στο 31' ήρθε το γκολ! Η μπάλα χάθηκε, ο Πόλοζ έκανε την ασίστ και ο Γκλουσακόβ με δύναμη και τη βοήθεια του Μπόξαλ (χρεώθηκε αυτογκόλ) είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Καλύτερη η Ρωσία και στην επανάληψη, είχε τεράστια διπλή ευκαιρία με τους Πόλοζ, Ερόκιν, αλλά ο Μαρίνοβιτς έκανε υπέροχες επεμβάσεις! Το ίδιο συνέβη και στο εξαιρετικό φάουλ του Σαμέντοβ λίγο αργότερα. Ωστόσο, στο 69' ο Σμόλοβ κατάφερε με ωραίο τελείωμα να διαμορφώσει το 2-1! Οι Νεοζηλανδοί απείλησαν μια φορά στο ματς, αλλά το σουτ του Τόμας, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ακινκέεβ! Επόμενος αντίπαλος για τους Ρώσους η Πορτογαλία την Τετάρτη!

Ο Τζημόπουλος του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν στον πάγκο της Νέας Ζηλανδίας και δεν χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του.