Κάνει πλάκα η ομαδάρα του Ζαρντίμ!

Ούτε από πίεση, ούτε από άγχος σκαμπάζει η Μονακό. Η ομαδάρα του Ζαρντίμ «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την πρόκριση απέναντι στην Ντόρτμουντ και με νέα νίκη (3-1) πέρασε… αέρα στα ημιτελικά.

Για τέταρτη φορά στην ιστορία στα ημιτελικά του Champions League η Μονακό! Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν για δεύτερη φορά απέναντι στην Ντόρτμουντ 3-1 και σφράγισαν το εισιτήριο.

Κάτι λιγότερο από 20λεπτά χρειάστηκε η ομαδάρα του Ζαρντίμ για να εκδιμηδενίσει τις πιθανότητες πρόκρισης των Βεστφαλών (έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο ύστερα από την ήττα 3-2 στην Γερμανία. Μόλις στο 3’ ο Εμπαπέ σήκωσε το «Louis II» στο πόδι και στο 17’ ο Φαλκάο έκανε τους οπαδούς της ομάδας να σκέφτονται τον επόμενο αντίπαλο.

Η ομάδα του Τούχελ μείωσε στο 47’ με τον Ρόις, όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και να… ψάξει την παράταση. Το κερασάκι στην τούρτα της Μονακό έβαλε ο Ζερμέν στο 81’.

Φοβερός ο Παπασταθόπουλος κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο που πάλευε μόνος του στα μετόπισθεν απέναντι στους αφηνιασμένους Εμπαπέ και Φαλκάο.