![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqqZgSVuL0xdTRpIjuGk85ZkXeF-92tzfq8qauPq_4eKGaOTvrl8VWWGWO0lxQ628rXK1RPJ24LJNEjDZUKg0sR3TlFlOhP92zVkleOJr4eZTkIohF9Y1xmKN6soTazByq8XyjWBrvZHK-PP_muGQb5uLbCSoCIRgxXRfhvnvV1LNpmWo9tvH-Ir6TEmI/w640-h360/agiosgeorgios.jpg)
Ο Άγιος Γεώργιος που ονομάζεται και Μεγαλομάρτυς και Τροπαιοφόρος είναι από τους δημοφιλέστερους Αγίους σε ολόκληρο τον χριστιανικό κόσμο. Ειδικά στη χώρα μας, δεν υπάρχει περιοχή που να μην έχει εξωκλήσι ή εκκλησία αφιερωμένη στη μνήμη του, ενώ το όνομα Γεώργιος που γιορτάζει σήμερα, είναι από τα πλέον συνηθισμένα.
Κατά τους συναξαριστές και την Ιερή Παράδοση, ο Γεώργιος γεννήθηκε μεταξύ 275 και 281 στη Νικομήδεια της Βιθυνίας. Ο πατέρας του Γερόντιος καταγόταν από πλούσια οικογένεια της Καππαδοκίας και ήταν στρατιωτικός και Συγκλητικός. Η μητέρα του Πολυχρονία καταγόταν από τη Λύδδα της Παλαιστίνης. Και οι δύο γονείς του Γεωργίου είχαν βαπτιστεί χριστιανοί.
Περισσότερα: enikos
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου