![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjGy6eyJgEKINE6iz5ULcfEOfAMeOJ1o13eLrGjEKC91PsoUk3B53Q44IeVwE3LIeQCjSCOULcfkwUZ2ZTu5UMPIGWvnuPXqcgzK-tnAVlPW0IhavkmJe1Zktuyxj3tr19Sw1YjGASbxAd9TDo-0mY9oZQ85fN_j8PIl4gjdaY3ZjC6Llae144pKiEfMB4/w640-h334/idra.jpg)
Ένα από τα πλέον τραγικά ναυάγια των ελληνικών θαλασσών εντόπισε η ομάδα υποβρυχίων ερευνών του Κώστα Θωκταρίδη σε βάθος 153 μέτρων βορειοανατολικά της Ύδρας: Το ναρκαλιευτικό ΣΠΕΡΧΕΙΟΣ που βυθίστηκε Μεγάλη Τετάρτη, τον Μάιο του 1945, και έγινε υγρός τάφος 98 ανθρώπων.
«Το ναυάγιο βρίσκεται στο βυθό με κλήση 2 μοιρών αριστερά και σε βάθος 153 μέτρων βορειοανατολικά της ΥΔΡΑΣ σε διεθνή χωρικά ύδατα. Στην πλώρη διακρίνεται η βάση πυροβόλου 20mm που έφερε το πλοίο προ της μετατροπής του από ναρκαλιευτικό σε βοηθητικό στόλου.
Περισσότερα: tvxs.gr
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου