![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEitwzFI77OJ7uCbmryC3S6-pwsVyIR_oMBvaUsKehZUYABfeAjfpKb660eBLdAEkaMxr4oJnq9a4ViFF2NwGBQgXR0nHFE7OAVEsxI9ubUWTp6U_NNAvK5FqoelFcnbQhpFGG2y1ctucW11PzenwaM5a6bY6lh-ERP-n9i3q0Hw5HYFnfgo9tISIqWTu0s/w640-h426/vitamine.jpg)
Η βιταμίνη D υποστηρίζει το ανοσοποιητικό σύστημα και συμβάλλει στην καλή υγεία των οστών και των μυών.
Οι επικαιροποιημένες συστάσεις τονίζουν ότι θα πρέπει να παίρνουμε συμπληρώματα βιταμίνης D από τον Οκτώβριο έως τον Μάρτιο. Μάλιστα, τα άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών είναι καλό να παίρνουν βιταμίνη D όλο το χρόνο για την καλή υγεία των οστών και των μυών.
Το σώμα δημιουργεί βιταμίνη D από την άμεση έκθεση του δέρματος στο ηλιακό φως όταν βρισκόμαστε σε εξωτερικούς χώρους. Ωστόσο, οι άνθρωποι δεν παίρνουν αρκετή βιταμίνη D από το φως του ήλιου μεταξύ Οκτωβρίου και αρχών Μαρτίου. Μία έκθεση FSAI που δημοσιεύθηκε πέρυσι σηματοδότησε την πρώτη φορά που η βιταμίνη D εξετάστηκε από την άποψη του τρόπου με τον οποίο οι άνθρωποι ηλικίας 5 έως 65 ετών μπορούν να επιτύχουν «βέλτιστες προσλήψεις για μακροπρόθεσμη υγεία».
Περισσότερα: healthstat
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου