Ο συνολικός απολογισμός της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

Τέσσερα μετάλλια και συνολικά 22 αθλητές να καταλαμβάνουν μια θέση στην πρώτη 10άδα περιλαμβάνει ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Θυμηθείτε τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές στην ιαπωνική πρωτεύουσα:

  • Κωπηλασία: Στέφανος Ντούσκος (απλό σκιφ) – Χρυσό μετάλλιο με χρόνο 6:40.45 στον τελικό (Ημιτελικά: 6:41.61, Προημιτελικά: 7:12.77, Προκριματικά: 6:59.49)
  • Στίβος: Μίλτος Τεντόγλου (άλμα εις μήκος) – Χρυσό μετάλλιο με 8.41μ.
  • Πόλο ανδών: Γιάννης Φουντούλης, Μανώλης Ζερδεβάς, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γκιουβέτσης, Κώστας Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κώστας Γαλανίδης, Ντίνος Γενηδουνιάς, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Μάριος Καπότσης, Στέλιος Αργυρόπουλος, Γιώργος Δερβίσης, Δημήτρης Σκουμπάκης- Ασημένιο μετάλλιο Τελικός: Ελλάδα-Σερβία 10-13
  • Ενόργανη: Λευτέρης Πετρούνιας (κρίκοι) – Χάλκινο μετάλλιο με 15.200 στον τελικό
  • Στίβος: Κατερίνα Στεφανίδη (άλμα επί κοντώ) – 4η θέση με 4.80μ. στον τελικό
  • Στίβος: Εμμανουήλ Καραλής (άλμα επί κοντώ) – 4η θέση με 5.57μ.
  • Κολύμβηση: Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ. ελεύθερο) – 5η θέση με χρόνο 21.72 (Ημιτελικά: 21.60, Προκριματικά: 21.66)
  • Open Water: Άλκης Κυνηγάκης (10χλμ) – 5η θέση με χρόνο 1:49.29.2
  • Κωπηλασία: Χριστίνα Μπούρμπου, Μαρία Κυρίδου (Δίκωπος γυναικών) – 5η θέση (Προκριματικά: 7:33.94, Ρεπεσάζ: 7:28.00, Ημιτελικά: 6:48.70, Τελικός: 6:57.11)
  • Τένις: Μαρία Σάκκαρη, Στέφανος Τσιτσιπάς (διπλό μεικτό) – 5η θέση (Πρώτος γύρος: Σάκκαρη,Τσιτσιπάς-Νταμπρόφσκι,Οζιέ 0-2, Προημιτελικά: Σάκκαρη,Τσιτσιπάς-Μπάρτι,Πιρς 0-2)
  • Σκοποβολή: Άννα Κορακάκη (10μ. αεροβόλο πιστόλι) – 6η θέση
  • Σκοποβολή: Άννα Κορακάκη (25μ. πιστόλι) – 6η θέση
  • Τάκ Κβον Ντο: Φένια Τζέλη (-57κ.) – 7η θέση (Φάση των «16»: Μινινα-Τζέλη 15-7, Ρεπεσάζ: Γιεσούφ-Τζέλη 2-0)
  • Τζούντο: Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ) – 7η θέση
  • Στίβος: Νικόλ Κυριακοπούλου (άλμα επί κοντώ) – 8η θέση με 4.50μ.
  • Ιστιοπλοΐα: Παύλος Καγιαλής, Παναγιώτης Μάντης (470) – 8η θέση
  • Στίβος: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. Βάδην) – 8η θέση με χρόνο 1:31.24
  • Ιστιοπλοΐα: Βασιλεία Καραχάλιου (Laser Radial) – 9η θέση
  • Κολύμβηση: Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα) – 9η θέση με 57.25 στον ημιτελικό (Προκριματικά: 13η με 57.57)
  • Τένις: Μαρία Σάκκαρη (απλό γυναικών) – 9η θέση (Πρώτος γύρος: Σάκκαρη-Κόνταβέιτ 2-0, Δεύτερος γύρος: Σάκκαρη-Στογιάνοβιτς 2-0, Τρίτος γύρος: Σάκκαρη-Σβιτολίνα: 1-2)
  • Τένις: Στέφανος Τσιτσιπάς (απλό ανδρών) – 9η θέση (Πρώτος Γύρος: Κολσράιμπερ-Τσιτσιπάς 1-2, Δεύτερος γύρος: Τιαφό-Τσιτσιπάς 0-2, Τρίτος Γύρο: Ούμπερ-Τσιστιπάς 3-0)
  • Κωπηλασία: Αννέτα Κυρίδου (μονό σκιφ) – 10η θέση με χρόνο 7:36.79 στον τελικό (Ημιτελικά: 7:40.81, Προημιτελικά: 8:02.19, Προκριματικά: 7:54.28)
  • Κολύμβηση: Απόστολος Χρήστου (100μ. ύπτιο) – 11η θέση με χρόνο 53.41 στα ημιτελικά (53.77 στα προκριματικά)
  • Άρση Βαρών: Θοδωρής Ιακωβίδης (96κ) – 11η θέση με 338 στο σύνολο (156 αρασέ, 182 ζετέ)
  • Κολύμβηση: 4Χ100 μεικτή mixed (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) – 11η θέση με χρόνο 3:44.77 στα προκριματικά.
  • Ιστιοπλοΐα: Βύρων Κοκκαλάνης (RS:X) – 11η θέση
  • Πάλη: Μαρία Πρεβολαράκη (ελευθέρα πάλη 53κ) – 11η θέση (Βαλβέρδε-Πρεβολαράκη 11-4)
  • Ιστιοπλοΐα: Γιάννης Μιτάκης (Finn) – 12η θέση
  • Κολύμβηση: Απόστολος Παπαστάμος (400μ. μεικτή ατομική) – 14η θέση με 4:12.50
  • Κολύμβηση: 4Χ100 μεικτή (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) – 14η θέση με χρόνο 3:36.28 στα προκριματικά
  • Πάλη: Γιώργος Πιλίδης (ελεύθερη πάλη 65κ) – 15η θέση (Πιλίδης-Γκατζίεφ 0-11)
  • Ιστιοπλοΐα: Μαρία Τσουλφά, Αριάδνη Σπανάκη (470) – 15η θέση
  • Κολύμβηση: 4Χ100 ελεύθερο (Ανδρέας Βαζαίος, Κριστιάν Γκολομεέβ, Οδυσσέας Μελαδίνης, Απόστολος Χρήστου) – 15η θέση στα προκριματικά με χρόνο 3:15.29.
  • Τζούντο: Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.) – 17η θέση (Φάση των «32»: Βαλουά Φορτιέ-Ντανατσίδης 10s2-0s3)
  • Πινγκ Πονγκ: Παναγιώτης Γκιώνης – 17η θέση
  • Τα ματς: Γκιώνης-Πέτο 4-0 (πρώτος γύρος), Γκιώνης-Σαλέχ 4-1 (δεύτερος γύρος), Τζεούνγκ-Γκιώνης 4-3 (τρίτος γύρος)
  • Κολύμβηση: Απόστολος Χρήστου (100μ. ελεύθερο) – 18η θέση με χρόνο 48.50 στα προκριματικά
  • Στίβος: Σταματία Σκαρβέλη (Σφυροβολία) – 18η θέση με καλύτερη βολή 69.01μ. στα προκριματικά
  • Ιστιοπλοΐα: Κατερίνα Δίβαρη (RS:X) – 19η θέση
  • Στίβος: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δισκοβολία) – 19η θέση με καλύτερη βολή στα 59.18μ. στα προκριματικά.
  • Στίβος: Ελένη Πόλακ (άλμα επί κοντώ) – 19η θέση στα προκριματικά
  • Σκοποβολή: Νίκος Μαυρομμάτης (σκιτ) – 20ή θέση με 119π.
  • Ξιφασκία: Δώρα Γκουντούρα (Σπάθη) – 21η θέση (Φάση των «32»: Γκουντούρα-Εμούρα 8-15)
  • Στίβος: Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία) – 22η θέση με καλύτερη βολή στα 73.52μ. στα προκριματικά.
  • Στίβος: Κωνσταντίνος Φιλιππίδης (άλμα επί κοντώ) – 22η θέση με 5.50μ.
  • Στίβος: Ραφαέλα Σπανουδάκη (200μ.) – 23η θέση με χρόνο 23.38 στα ημιτελικά
  • Κολύμβηση: Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική) – 24η θέση με χρόνο 1:58.84
  • Στίβος: Χρήστος Φραντζεσκάκης (σφυροβολία) - 25η θέση με καλύτερη βολή στα 72.19μ. στα προκριματικά.
  • Κολύμβηση: Δημήτρης Μάρκος (800μ. ελεύθερο) – 26η θέση με χρόνο 7:58.68 στα προκριματικά
  • Στίβος: Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια) - 27η θέση με χρόνο 13.63 στα προκριματικά
  • Στίβος: Κυριακή Φιλιτισάκου (20χλμ βάδην) – 29η θέση με χρόνο 1:36.51
  • Κολύμβηση: Δημήτρης Μάρκος (200μ. ελεύθερο) – 31η θέση με χρόνο 1:49.16 στα προκριματικά
  • Στίβος: Βούλα Παπαχρήστου (άλμα εις μήκος) – 32η θέση με 12.23μ.
  • Τοξοβολία: Ευαγγελία Ψάρρα – 33η θέση (Φάση των «32»: Λιν-Ψάρρα 6-4)
  • Ορεινή ποδηλασία: Περικλής Ηλίας – 35η θέση
  • Στίβος: Ραφαέλα Σπανουδάκη (100μ) – 35η θέση με 11.45 στα προκριματικά
  • Στίβος: Ειρήνη Βασιλείου (400μ) – 35η θέση με χρόνο 53.16 στα προκριματικά
  • Κολύμβηση: Απόστολος Παπαστάμος (200μ. μεικτή ατομική) – 35η θέση με χρόνο 2:00.38 στα προκριματικά
  • Στίβος: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (50χλμ. Βάδην) – 36η θέση με χρόνο 4:12:49
  • Στίβος: Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ βάδην) – 53η θέση με χρόνο 1:47.19
  • Ποδηλασία Δρόμου: Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – 63η θέση με χρόνο 6:21.46
  • Συγχρονισμένη κολύμβηση: Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου, Μαρία Αλζιγκούζη, Ελένη Φραγκάκη, Κρίστι Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Ανδριάνα Μισίκεβιτς, Γιωργία Βασιλοπούλου – Δεν συμμετείχαν στο ομαδικό λόγω κρουσμάτων covid-19. Το ντουέτο παρουσίασε το ελεύθερο πρόγραμμα και στη συνέχεια αποσύρθηκε λόγω των κρουσμάτων.
  • Κολύμβηση: Κώστας Εγγλεζάκης – Δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού
  • Στίβος: Ελισάβετ Πεσιρίδου (100μ. εμπόδια) – Δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού
  • Στίβος: Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν) – Δεν συμμετείχε λόγω τραυματισμού
  • Ποδηλασία πίστας: Χρήστος Βολικάκης – Δεν τερμάτισε


Πηγή: sport-fm

About Viernes

0 σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου