Ελλάδα - Φινλανδία 68-55

Η Εθνική Εφήβων με εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο νίκησε τη Φινλανδία με 68-55 και θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία στον προημιτελικό.

Η Ελλάδα μετά από ανατροπή (επιμέρους σκορ τελευταία περίοδο 29-4), νίκησε τη Φινλανδία με 68-55 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Eurobasket Εφήβων όπου θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία.

Οι Φινλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκαν το άγχος των παικτών της ελληνικής ομάδας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να διατηρούν το προβάδισμα στο σκορ.

Οι Σκανδιναβοί με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκαν ακόμη και στο +13 (26-39, 23΄), διαφορά η οποία παρέμενε σε σχεδόν το ίδιο επίπεδο.

Στην τελευταία περίοδο τα τρίποντα των Καράμπελα και Νικολαΐδη έκαναν το ματς ξανά ντέρμπι (51-53, 35') και η ψυχολογία άλλαξε. Η ευστοχία από τα 6.75 είχε επιστρέψει για τα καλά και το σκορ έγινε 57-53 (37') χάρη στον Ρογκαβόπουλο και στη συνέχεια με καλή άμυνα «σφραγίστηκε» η πρόκριση.

Κορυφαίο της Ελλάδας ήταν οι Νικολαΐδης (20π., 4ρ., 4λ.), Ρογκαβόπουλος (16π., 8ρ., 4ασ., 6λ.) και Κουρτίδης (6π., 9ρ., 3ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 26-32, 39-51, 68-55