Κροατία - Ισπανία 3-2

Η Κροατία πήρε την εκδίκησή της για την εξάρα, επικράτησε 3-2 της Ισπανίας και στο Γουέμπλεϊ θα παίξει την πρωτιά του ομίλου με τους Αγγλους. Μόνο με... «Χ» βολεύονται οι Ιβηρες.

Απίθανο, εντυπωσιακό ματς και στο θρίλερ του Μάξιμιρ η Κροατία ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος. Νίκη με 3-2 για τους φιναλίστ του Μουντιάλ και στο Γουέμπλεϊ με την Αγγλία θα παίξουν την πρωτιά. Τα σενάρια; Αν τα «τρία λιοντάρια» επικρατήσουν θα πάρουν την 1η θέση, αν η Κροατία κερδίσει θα είναι αυτή που θα βρεθούν στην κορυφή, αν έρθουν ισοπαλία θα πανηγυρίσει η... Ισπανία. Τρελός ο 4ος όμιλος έτσι όπως εξελίχθηκε, μιας και οι Ιβηρες είχαν το πάνω χέρι με τις δυο μεγάλες νίκες κόντρα σε Αγγλία εκτός (2-1) και Κροατία εντός (6-0). Στο αγωνιστικό κομμάτι, απίθανο το β' μέρος στο Μάξιμιρ, όπου σημειώθηκαν και τα πέντε γκολ. Ο Κράμαριτς άνοιξε το σκορ στο 54', ωστόσο δυο λεπτά αργότερα ο Θεμπάγιος πέτυχε το 1-1. Στο 69' ο Γεβντάι σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας, ωστόσο ένα... χαζό πέναλτι του Βρσάλικο (ενα λεπτό νωρίτερα είχε σώσει στη γραμμή) έστειλε τον Ράμος στη βούλα του πέναλτι για το 2-2. Λυτρωτής για την ομάδα του Ντάλιτς ο Γεβντάι στις καθυστερήσεις.