Γουότφορντ - Τότεναμ 2-1

Η Γουότφορντ δε σταμάτησε ούτε κόντρα στους Σπερς παρά το γκολ που δέχθηκε. Οι Χόρνετς με σούπερ Χολέμπας, έκαναν την ανατροπή, επικράτησαν της Τότεναμ 2-1 και μαζί με Τσέλσι, Λίβερπουλ οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Τέσσερα στα τέσσερα η Γουότφορντ στην καλύτερη αρχή της ιστορίας τους στην Premier League, ο Χολέμπας είναι ο μοναδικός στο πρωτάθλημα με συμμετοχή σε πέντε γκολ (ένα τέρμα, 4 ασίστ).

Κακό το πρώτο μέρος, με ελάχιστες φάσεις και τις δυο ομάδες να αποφεύγουν τα ρίσκα. Η Τότεναμ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 12ο λεπτό η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Αλι πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, όμως η κεφαλιά του Ντίνι κατέληξε άουτ. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, οι Σπερς ήταν πιο κινητικοί και στο 53' άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Ντουκουρέ. Η Γουότφορντ ανέβασε ρυθμό, πίεσε και στο 67' ο Αλντερβάιρελντ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του. Στην επόμενη φάση ήρθε η ισοφάριση. Ο Χολέμπας έκανε τη σέντρα και ο Ντίνι πέτυχε το 1-1. Η ολική ανατροπή έγινε στο 76΄ με κεφαλιά του Κάθκαρτ.

Περισσότερα: gazzetta