«Λύγισε» από την οικοδέσποινα Λετονία η Εθνική

Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο τέλος κόστισαν στην Εθνική την ήττα (80-74) από την οικοδέσποινα, στη δεύτερη ημέρα του Ευρωμπάσκετ Εφήβων.

Η αστοχία, αλλά και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά, οδήγησαν την Εθνική στην ήττα με 80-74 από την οικοδέσποινα Λετονία, για τη δεύτερη ημέρα του Ευρωμπάσκετ Εφήβων.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Σανδραμάνης με 20 πόντους, με τον Αρσενόπουλο να είχε 18 και τον Ρογκαβόπουλο 15. Από τους Λετονούς, κορυφαίος ήταν ο Ζάγκαρς με 25 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Κούρουκς με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική, που θα είναι το τελευταίο για τη φάση των ομίλων, είναι με την Κροατία, την Τρίτη (31/7).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τη Λετονία να πατάει το… γκάζι προς το τέλος και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (23-18). Σχεδόν, ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στη δεύτερη περίοδο, με την Εθνική να κυνηγά τους οικοδεσπότες και να πηγαίνει στα αποδυτήρια, με την ίδια διαφορά (44-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τα ποσοστά τους στα τρίποντα, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμη και στο +9 (50-41). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ελλάδα άρχισε την αντεπίθεσή της, ρίχνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στο τέλος της περιόδου (61-60). Με ένα 6-0 μπήκε η Εθνική μας στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας ύστερα από αρκετή ώρα το προβάδισμα (61-66), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους Λετονούς να απαντούν και να περνούν μπροστά (69-66). Οι παίκτες του Βλασσόπουλου έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν (76-74), ωστόσο τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ τους κόστισαν στο τέλος και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-39, 61-60, 80-74

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 18(2), Χατζηδάκης 10, Γαργαλής 4, Ρογκαβόπουλος 15(1), Σανδραμάνης 20(2), Χουγκάζ, Καματερός, Καράμπελας, Κουρτίδης, Τσιρογιάννης 6, Τσουμάνης 1, Βουλγαρόπουλος.

Λετονία (Ρούμπενις): Κιλπς 4, Κούρουτς 18(1), Μίσκα 12, Βίκσνε 2, Ζάγκαρς 25(4), Μπέρκις 7, Μπέρζινς, Λεμποβίτσκις, Σνίπκε 1, Στέινμπεργκς, Βέβερις 11(1).