Καρσίγιακα-ΠΑΟΚ 79-67

Ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε από τη συνέχεια του BCL καθώς ηττήθηκε με 79-67 από την Καρσίγιακα στη Σμύρνη και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τη νίκη με διαφορά έξι πόντων στη Θεσσαλονίκη. Η ελληνική ομάδα αδίκησε τον εαυτό της, κυρίως όμως έχασε όλα τα σουτ-πρόκρισης.

Ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στο σετ παιχνίδι και κακή λειτουργία (στην επίθεση) στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με κύριο γεγονός τα ποσοστά ευστοχίας του (11/30 και 36.6%). Ενώ δηλαδή κατάφερε να σταματήσει το transition game της Καρσίγιακα, οι αμυντικές συνεργασίες του ήταν κακές – οι Τούρκοι «σημάδευαν» τον Τζάκσον – με συνέπεια να κυνηγάει στο σκορ. Με χαρακτηριστικό γεγονός το 11-0 που δέχθηκε (το 4-5 έγινε 15-5 μετά τη συμπλήρωση έξι λεπτών αγώνα) στη διάρκεια της πρώτης περιόδου όπου η Καρσίγιακα μάλλον πήρε πολλά περισσότερα πράγματα απ’ όσα περίμενε από τον Ουγκουρλού. Ο Δικέφαλος στο παιχνίδι μέσα από τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ (μάζεψε επτά στην πρώτη περίοδο) αλλά και στους πόντους του Φιλ Γκος. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 20-13.