Εφές-Χίμκι 73-85

H Xίμκι απέδρασε με το διπλό (85-73) από την έδρα της Εφές, έφτασε στο 16-11 και συνεχίζει να κυνηγά το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Σπουδαίο διπλό στην προσπάθεια που κάνει για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs πήρε η Χίμκι. Εξασφάλισαν την παρουσία της στα playoffs οι Ρώσοι.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε με 83-75, καθώς διαχειρίστηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της (25-12 στο 7'), έφτασε στο 16-11 και έπιασε τους Παναθηναϊκό, Ρεάλ και Ζαλγκίρις. Από την άλλη οι Τούρκοι έπεσαν στο 6-21.

Για τους νικητές ο Τόμας σημείωσε 17, ενώ ο Ντάνστον είχε 19 για τους ηττημένους.

Το ματς

H Εφές άρχισε να ανεβάζει στροφές προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, η Χίμκι δεν είχε απαντήσεις και έτσι οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 25-12 στο 7' με τον Ντάνστον. Η ομάδα του Μπαρτζώκα το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει σε 29-18 με τον Βιάλτσεφ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στη δεύτερη περίοδο, ανέβασαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση και μείωσε σε 36-33 με τον Μάλκολμ Τόμας στο 26'. Οι Τούρκοι μετά το κακό διάστημα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο συνήλθαν και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 49-42 με τις δύο βολές του ΜακΚόλουμ. Η Εφές είχε 10/11 βολές στα πρώτα 20 λεπτά.

Το σύνολο του Μπαρτζώκα κατάφερε να μειώσει σε 49-46 με τον Τζένκινς, ενώ στο 26' ο Γκιλ έκανε το 55-55. Ο Ουίμς έφτασε στους 13 πόντους και έγραψε το 59-55, αλλά η Χίμκι με το τρίποντο του Γκιλ πέρασε μπροστά 59-61 (29') για πρώτη φορά στο ματς.

Η Χίμκι συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αφού ο Γκιλ με εντυπωσιακό κάρφωμα σημείωσε το 67-69. O Bιάλτσεφ με τρίποντο έκανε το 71-79 στο 37'. Ο ίδιος παίκτης με νέα τρίποντη βόμβα έγραψε τπ 72-83, 1:30 πριν το τέλος και οι Ρώσοι καθάρισαν το ματς.