Άρης - ΠΑΟΚ 65-66

Ένα τρίποντο του Θόδωρου Ζάρα 4.2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος χάρισε στον ΠΑΟΚ (11-8) σπουδαία νίκη επί του Άρη (6-13) στο Nick Galis Hall με 65-66.

Ο Ζάρας έβαλε δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό. Ο Άρης προηγήθηκε με διαφορά επτά πόντων αλλά η διαχείριση του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά ήταν πολύ κακή.

Η νευρικότητα μάλλον ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στο πεντάλεπτο του αγώνα (7-3) με τον Άρη να χάνει ευκαιρίες να βρει πόντους στο transition game και τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει πρόβλημα στην επίθεση λόγω της λειτουργίας των ψηλών. Κάπου εκεί η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου απέκτησε ενέργεια και ταχύτητα στο παιχνίδι της, ενώ η παρουσία του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου λειτούργησε καταλυτικά στο να απαντήσει με επιμέρους σκορ 6-18 και να προηγηθεί με 13-21 στο δεκάλεπτο. Ο δε Άρης είχε τρομακτικό πρόβλημα στην επίθεση το οποίο αποτυπώθηκε μέσα από τις μηδέν ασίστ, τα 1/7 τρίποντα και τα 3/15 σουτ συνολικά. Την ίδια ώρα ο ΠΑΟΚ είχε 8/13 σουτ.