Λέστερ - Τσέλσι 1-2 (1-1 κ.α.)

Η Τσέλσι χρειάστηκε την παράταση και τον Πέδρο για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Λέστερ (2-1) στο King Power και να βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Εσπασε την... κατάρα ο Μοράτα.

Η Τσέλσι τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Λέστερ, χρειάστηκε την παράταση για να τη λυγίσει στο Κing Power και με το 2-1 να βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Μάλιστα, οι οιωνοί δείχνουν... κούπα, αφού τις τρεις τελευταίες φορές που οι Μπλε βρήκαν τις «Αλεπούδες» απέναντί τους έφτασαν στην κατάκτησή της ( 1997, 2000 και 2012). Οι Λονδρέζοι ήταν καλύτεροι και στο 31' άνοιξαν το σκορ. Ο Γουίλιαν μοίρασε ιδανικά στον Μοράτα, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Μάλιστα, ήταν το πρώτο του γκολ έπειτα από 13 ματς (τον Δεκέμβρη του 2017 το τελευταίο του τέρμα) σε όλες τις διοργανώσεις. Καλύτερη στην επανάληψη η Λέστερ και στο 75' έφτασε στην ισοφάριση με τον Βάρντι, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια των Μπλε. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί ανέλαβε δράση ο Πέδρο. Μπήκε στο 92ο λεπτό και στο 105' με κεφαλιά έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά (6 γκολ και 2 ασίστ στα 10 τελευταία στο κύπελλο).