Πρωταγωνιστής και πάλι ο Αντετοκούνμπο αλλά μόνος του

Ο Έλληνας άσος δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη

Πρωταγωνιστής για άλλη μια φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αλλά μόνος του. Ο Έλληνας άσος, παρά την καλή εμφάνισή του, δεν μπόρεσε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη απέναντι στους Σέλτικς και έτσι ηττήθηκαν 122-108 στην παράταση.

Η ομάδα του Μιλγουόκι αν και δεν ξεκίνησε καλά το ματς μπόρεσε να ανακάμψει. Επέστρεψε από το -15 (27-42) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, άλλη μια φορά με ένα σερί 11-0 μείωσε σε 64-69 και τελικά κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ στο τέλος του αγώνα και να στείλουν στην παράταση τον αγώνα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως οι Σέλτικς με δύο σερί τρίποντα πήραν σημαντικό προβάδισμα και τελικά έφτασαν στην νίκη.

Ο Γιάννης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κόψιμο και ήταν ο καλύτερος των Μπακς. Απέναντί του ήταν ένας… τρελαμένος Τόμας ο οποίος πέτυχε 37 πόντους με τρία ριμπάουντ, 8 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Την νίκη της βραδιάς την πέτυχαν οι Γουόριορς με τον Κάρι να είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ νίκησε 144-98 τους Κλίπερς με τον Κάρι να σταματά στους 43 πόντους, με 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, και τους 25 πόντους να τους σημειώνει στην τρίτη περίοδο.