![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiLlPRnfmIF24BKOt_EEQewUZfzvuJ7bRCpTJ6qS_hlJND2NwAfuhJUcvQI7F3qXA-MZFB8JBg8i_s2H_SIxeenMZgpRR2Fgt5qD5VSnoTDrNTp_f8R3QiQOH1Q9xsmHUcn29o_-GmnE5KeL8uuXZyGO50zvlC7UMAgQe0pc7t4K_K0ZKD9cWyIfZARbn0/w640-h348/monaxi.jpg)
Η Μοναχή Γαβριηλία Παπαγιάννη ανακηρύχθηκε ως αγία από την Ιερά Σύνοδο του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Γεννημένη στις 2 Οκτωβρίου του 1897 στην Κωνσταντινούπολη, ήταν η μικρότερη κόρη ενός αξιόλογου πατρικού σπιτιού. Ο πατέρας της ήταν ως ξυλέμπορος. Η Αυρηλία, όπως ήταν το όνομά της πριν εισέλθει σε μοναστήρι, ανέπτυσσε από πολύ μικρή ηλικία αγάπη για τη γνώση.
Περισσότερα: destora
0 σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου