Πήρε κούπα η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ νικήτρια του «Premier League Asia Trophy», επικρατώντας με σκορ 2-1 της Λέστερ στον τελικό του τουρνουά. Σκόραρε ο Σαλάχ.

Η Λίβερπουλ έκανε την ιδανική πρόβα ενόψει της πρεμιέρας του Πρωταθλήματος, καθώς πήρε την κούπα στο «Premier League Asia Trophy». Οι Κόκκινοι επικράτησαν 2-1 της Λέστερ στον τελικό, με πρωταγωνιστή τον Σαλάχ. Οι Αλεπούδες ήταν αυτές που άνοιξαν το σκορ, ο Ολμπράιτον έβγαλε κάθετη πάσα στον Φουκς, ο οποίος με τη σειρά του σέντραρε και ο Σλιμανί με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Αμεση αντίδραση της Λίβερπουλ και στο 20ο λεπτό έπειτα από άψογφη συνεργασία του Σαλάχ με τον Κουτίνιο, ο Αιγύπτιος ισοφάρισε. Στο 44' οι Κόκκινοι πήραν τη νίκη χάρη στη σουτάρα του Κουτίνιο! Πολλές αλλαγές στην επανάληψη, κακός ρυθμός και στο 87' είχαμε την καλύτερη φάση, ο Λόρενς σέντραρε, αλλά ο Ουγιόα δε μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα.