Και άλλο «χρυσό» ο Πετρούνιας στο Μπακού!

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου για άλλη μια φορά ο Έλληνας Ολυμπιονίκης.

Με το χρυσό μετάλλιο στο στήθος θα επιστρέψει από το Μπακού ο Λευτέρης Πετρούνιας, όπως είχε συμβεί και μετά τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του 2015.

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης κατέκτησε την πρώτη θέση στο τελικό των κρίκων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόργανης “AGF Trophy 2017”.

Ο κάτοχος του Ολυμπιακού, παγκόσμιου και ευρωπαϊκού τίτλου δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του και πρώτευσε στον τελικό με 15,466 βαθμούς, αφού εκτέλεσε για άλλη μία φορά εξαιρετικά το πρόγραμμά του με συντελεστή δυσκολίας 6,30.

Τον Έλληνα αθλητή ακολούθησαν στο βάθρο ο Ιάπωνας Καζουγιούκι Τακέντα (14,766 β.) και ο Ουκρανός Γεβγκέν Γιουντένκοφ (14,233 β.).

Παρών στον τελικό των κρίκων ήταν και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, ο οποίος πήρε την 5η θέση με 13,800 βαθμούς (βαθμός εκτέλεσης: 8,100, βαθμός δυσκολίας: 5,70), αλλά έχασε ένα μετάλλιο που ασφαλώς ήταν μέσα στις δυνατότητές του.

Στον προκριματικό της Πέμπτης (16/03), είχε τερματίσει 3ος με 14,733 βαθμούς (με συντελεστή δυσκολίας 6,00), επίδοση που θα τον έφερνε στην ίδια θέση και στον τελικό.

Για τους δύο αθλητές της Ειρήνης Περιστερίου, όπως και για τα υπόλοιπα μέλη των Εθνικών ομάδων, το παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού αποτέλεσε τον πρώτο φετινό διεθνή αγώνα, αλλά και το μοναδικό τεστ πριν από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρουμανίας (19-23 Απριλίου), όπου ο Πετρούνιας θα διεκδικήσει τον τρίτο συνεχόμενο ευρωπαϊκό τίτλο του.